Златен медал за Спасов на државното првенство во бодибилдинг

Дваесетгодишниот Стојанче Спасов од Виница го освои златниот медал на годинашново државно првенство за боди билдинг во категоријата јуниори и второ место во апсолутна конкуренција на “Атлета 2012“ во организација на Бодибилдинг и Фитнес федерацијата на Македонија.

Неговиот успех го поздрави градоначалникот Емил Дончев кој истакна:
- Ние помогнавме Стојанче да биде дел од државното првенство и сме горди на неговиот успех, а секако ќе помогнеме тој да биде учесник и на Светското првенство овој месец. Ќе се обидеме да најдеме спонзорства и од бизнис секторот.
- Подготовките се тешки, 6 недели интензивно вежбав за овој натпревар со два тренинзи секој ден, и сега имам уште две недели кои мора максимално да ги искористам со трениннг и секако соодветна исхрана, вели Спасов. Благодарен сум за подршката од градоначалникот и се надевам на уште успеси.
До крајот на месецот Спасов ќе биде дел и од Светското првенство кое треба да се оддржи во Словенија.