Изложба на политичките досиеја на жртвите на комунизмот

Во рамките на Програмата за одбележување на Павловден во Домот на културата “Тошо Арсов“ е отворена изложба на политичките досиеја на лица затворани, осудувани, прогонувани и стрелани во периодот од 1945 до 1985 година од македонската комунистичка власт, кои што се бореле за независна Македонија и за идеалите на ВМРО.

“Сите овие документи се подготвени со поддршка на Министерството за култура на Република Македонија и Државниот архив на Македонија, а за бројот на прогонуваните, затвораните и осудуваните лица со поинакви политички убедувања од постојниот комунистички режим доволно говорат 14.000 политички досиеја што ги водела Службата за државна безбедност при МВР и 22.000 затворски досиеја на затворените политички лица во затворот Идризово, или вкупно 36.000 досиеја“, истакна претседателот на Здружението на граѓани политички прогонувани, затворани и осудувани, Никола Андонов. Изложбата на која се поместени 60 паноа и е под покровителство на градоначалникот Емил Дончев ќе биде отворена само три дена.