Артикли

Официјална посета на делегација од Општина Виница на збратимената Општина Орхангази, Република Турција

Индекс на артикл

По покана на гимназијата Уретмен Ејуп Топчу Анадалу од Орхангази и Градоначалникот на Орхангази во периодот 3-9 Ноември 2012 година се оствари официјална посета на делегација од Општина Виница составена од претставници на збратименото училиште СОУ „Ванчо Прке„ (директорот Зоран Ангелов, 5 наставници и 14 ученици) претставници од Локалната Самоуправа на Општина Виница (Вики Симова – советник за меѓународна сорабтка и ЕУ интеграции и Валентина Манчевска – соработник за образование), Игор Спасов - директор на на ЈКП „Солидарност„ и Славко Данев-директор на Дом на Култура „Тошо Арсов„.

Првиот ден од протоколот бевме примени со срдечно добредојде во гимназијата од страна на директорот на училиштето, г-дин Билаљ Кузу, наставници, директорот за образование на Орхангази, г-дин Неџметтин Шахин, претставник на Општина Орхангази и локалните медиуми.

Попладнето имавме заедничка прошетка со домаќините и Турци наши иселеници од Македонија што живеат во Орхангази кои потекнуваат од нашиот крај (Градец,Пеклани,Блатец,Трсино) до езерото покрај градот Орхангази и заедно го разгледавме туристичкиот комплекс и потенцијалите за езерски туризам.